Krzyś trafił pod opiekę mamy zastępczej mając 24 miesiące. Od tego momentu pani Monika rozpoczęła walkę o sprawność synka. Chłopiec jest silny, jednak jego organizm obciążony jest wieloma schorzeniami, które utrudniają mu życie. FASD, wada serca, nerki, kręgosłupa i wzroku. Lista problemów jest długa, jednak praca i ćwiczenia poprawiają jakość jego życia. Fundacja Hemmersbach Kids’ Family wspiera Krzysia i jego mamę w walce o sprawność.

Terapia, ćwiczenia i jeszcze raz terapia
Krzyś, jak każde dziecko, potrzebuje rodzinnego ciepła, wsparcia i motywacji. Jednak jego historia jest wyjątkowa – chłopiec w szpitalu bywa średnio 5 razy w roku. Urodził się z niedowagą i wieloma wadami narządów. Cierpi na zespół FASD, jego serce, kręgosłup i nerki obciążone są wadami. Do tego zdiagnozowany zez i krótkowzroczność. W związku z wieloma schorzeniami chłopiec wymaga codziennych terapii: integracja sensoryczna, terapia ręki, psycholog, logopeda, hipoterapia, zajęcia na basenie oraz terapia widzenia. Kilkuelementowy plan, który Krzyś realizuje ze swoją zastępczą mamą. Pani Monika walczy o samodzielność syna. Każdego dnia zmagają się z tym razem, bo w rodzinie siła. Ich głównym wyzwaniem w procesie leczenia jest logistyka.
– Jestem jedna i nadal pracuję. Nie tylko Krzyś mnie potrzebuje. Prowadzę terapię dziecięcą i cały czas godzę pracę z codzienną opieką nad synem – tłumaczy pani Monika Jakubowska.
– Jak my dajemy radę? Lepiej nie myśleć o tym za dużo. Po prostu musimy dobrze planować grafik, tak żeby jeszcze została chwilka na wspólną zabawę na podłodze i codzienne czytanie bajki – dodaje mama Krzysia.

Wzrok – to teraz najważniejsze
Aktualnym celem w leczeniu Krzysia jest skupienie się na jego oczach. Chłopiec przeszedł już dwie operacje, a leczenie wciąż trwa. Aby umożliwić mu widzenie, opadnięte powieki zostały podciągnięte na specjalnych taśmach. Poprawne widzenie utrudnia też wada wzroku -15 dioptrii.
– Czekamy na wizytę u chirurga plastycznego. Bardzo bym chciała, żeby Krzyś mógł mieć pełne pole widzenia, nieprzysłonięte powiekami. Zobaczymy, co uda się zrobić. Cały czas szukamy rozwiązania tego problemu – wspomina pani Monika.
Wspólny czas
Pośród obowiązków i planowanych rehabilitacji dla Krzysia i jego mamy najważniejszy jest czas, który mogą spędzić razem. Uwielbiają wspólne spacery z psem, najchętniej spędzają czas nad Odrą. Obcowanie z naturą pozytywnie na nich wpływa. Pani Monika i Krzyś lubią też książki. W wolnym czasie czytają, a następnie dzielą się historiami, które najbardziej się im spodobały.
– Podczas wspólnych chwil uczymy się od siebie wielu rzeczy. Krzyś uczy się mieć rodzinę, choć na początku po prostu uczył się chodzić, mówić i patrzeć na świat. Ja uczę się nie mieć do siebie pretensji… że nie dam już rady czegoś ogarnąć kolejnej terapii czy konsultacji – mówi mama zastępcza.

Wsparcie fundacji
Chłopiec ciężko pracuje, wykazuje się dużym samozaparciem, szybko uczy się słów, chętnie tańczy i pływa. Terapia integracji sensorycznej pomaga Krzysiowi pracować nad koncentracją i uwagą. Fundacja Hemmersbach Kids’ Family wsparła chłopca fundując turnus rehabilitacyjny, by zwiększyć jego szanse na osiągnie sprawności. Jesteśmy w stałym kontakcie z mamą zastępczą i śledzimy ich postępy. Tak, jak pani Monice i nam, zależy by Krzyś mógł być szczęśliwym i samodzielnym dzieckiem.
